بسته

شیلنگ مناسب برای آبیاری

شیلنگ مناسب برای آبیاری

 

شیلنگ آبیاری :

یک شیلنگ مناسب ابزاری مهم و کاربردی در آبیاری گیاهان است. شیلنگ ها از انواع مواد با طول و قطر های مختلف ساخته می شوند و به فروش می رسند. قبل از در نظر گرفتن همه این موارد و صرف هزینه باید بدانید که چه شلنگی مناسب باغ شماست.

در متن زیر ما بیان نکات مختلف به شما کمک می کنیم تا شیلنگ مناسب برای آبیاری گیاهان و فضای سبز خود را انتخاب کنید.

عوامل موثر در انتخاب شیلنگ مناسب

برای انتخاب بهترین شیلنگ لازم است جزئیات را در نظر بگیرید و معنای هرکدام را بدانید. در ادامه نکاتی که در انتخاب شیلنگ با کیفیت، موثر هستند را بررسی خواهیم کرد.

1-جنس شیلنگ

شیلنگ مناسب برای آبیاری آنقدر محکم است که در برابر استفاده مکرر از خود مقاومت نشان می دهد. اگر با شکاف در شیلنگ مواجه شده باشید می دانید که این امر چقدر ناامید کننده است. قبل از خرید توجه داشته باشید که از چه موادی ساخته شده است.

یکسری از شیلنگ ها فقط لوله های پلاستیکی نیستند بلکه دارای لایه خارجی برای مقاومت در برابر سایش و اشعه ماورا بنفش یا همان UV نیز می باشند.

ویژگی کلیدی دیگر که بسیاری از افراد در هنگام خرید توجه ندارند، انتهای شیلنگ است. کوپلینگ های سبک و بی کیفیت می توانند به راحتی خم شوند و کوچکترین آسیب به آن ها می تواند در اتصال شیلنگ های باغ به شیر آبیاری، نازل و آبپاش دشواری ایجاد کنند. بنابراین مطمئن شوید شیلنگ شما دارای یک اتصال برنجی قوی برای مقاومت در برابر آسیب های خارجی است.

2-طول شیلنگ

طول شیلنگ مناسب برای آبیاری یکی دیگر از موارد مهم است. اگر حیاط شما کوچک باشد نیازی به خرید شیلنگ های بلند ندارید اما شیلنگ کوتاه نیز کار را سخت می کند. بنابراین فاصله بین شیر آب تا دورترین گیاه را اندازه بگیرید و شیلنگی بیش از این طول خریداری کنید. خرید یک شیلنگ با طول مناسب به این معناست که از کشیدن آن جلوگیری می کنید تا با مرور زمان دچار کشش و آسیب نشود.

شیلنگ مناسب برای آبیاری

3-قطر شیلنگ

هنگام خرید شیلنگ شما با قطرهای زیادی از انواع آن مواجه می شوید. از آنجا که قطر لوله کشی استاندارد منازل به طور معمول2/1 اینچ است، بیشتر افراد شیلنگی به همان قطر نیاز دارند. برای کسانی که وظیفه آبیاری سنگین و لوله کشی گسترده دارند، مانند فضای سبزهای تجاری، قطر 4/3 اینچ می تواند گزینه بهتری باشد.

4-دوام شیلنگ

هنگام خرید شیلنگ با سه گزینه سبک، متوسط و سنگین مواجه می شوید. اگرچه به نظر می رسد یک شیلنگ باغچه سبک مانور آسان تری دارد، اما این شیلنگ ها می توانند دچار پیچ خوردگی در حین آبیاری شوند. بنابراین به دنبال یک شیلنگ با کیفیت مناسب باشید.

5-مراقبت از شیلنگ

بهترین شیلنگ ها در برابر انواع آب و هوا مقاومت می کنند، اما با مراقبت بیشتر از آن ها در فصل زمستان اطمینان حاصل کنید که دوام بیشتری دارند. قبل از اولین یخ زدگی، شلنگ های خود را به طور کامل تخلیه کرده و در مکانی بدون سرما قرار دهید.

در پاییز، شیلنگ ها را بر روی یک سطح مرتفع قرار داده و اجازه دهید انتهای شیلنگ به زمین بیفتد. اختلاف در ارتفاع باعث می شود شیلنگ شما خود به خود خالی شود.

6-افزودنی های شیلنگ

اگر حیاط بزرگی دارید، دو شیلنگ خریداری کنید که می توان آن ها را با اتصالات مناسب سریع به یکدیگر وصل کرد. بنابراین فقط وزن اضافی را در صورت لزوم حمل خواهید کرد.

بهترین شلنگ برای آبیاری

در متن بالا عوامل مختلفی که در خرید و انتخاب شیلنگ لازم است در نظر بگیرید را بررسی کردیم. شیلنگ ها در انواع متفاوت از جمله: شیلنگ باغ، لوله تراوا، شیلنگ آبپاش و..موجود هستند که با توجه به نیاز خود می توانید آن ها را تهیه کنید.

برای خرید متری معمولا باید به فروشگاه های شهری مراجعه کنید. زیرا اگر بخواهید به کارخانه مراجعه کنید، باید متراژ زیادی را بخرید.علاوه بر این سعی کنید هنگامی که می خواهید متری بخرید. یکی دو متر اضافه تر بخرید تا کم نیاید و دچار مشکل نشوید. امروزه مردم برای خرید شیلنگ به سایت های اینترنتی مراجعه می کنند.

انواع شیلنگ آبیاری باغبانی

شیلنگ پی وی سی

شیلنگ آب pvc که معمولاً یکی از کم هزینه ترین شیلنگ ها است ، با استفاده از نخ بافته شده، تقویت می شود تا آن را محکم و با دوام کند، بنابراین برای اتصال به آب پاش هایی که ممکن است آب آنها را در تمام طول روز با یک تایمر روشن بگذارید، خوب است. آنها معمولاً سفت و سخت پیچیده می شوند. از جمله شیلنگ هایی که از جنس پی وی سی ساخته می شوند، می توان شیلنگ آبیاری شفاف نخدار و شیلنگ آبیاری خرطومی را نام برد.

شیلنگ های پلی اورتان

استفاده از یک شلنگ پلی یورتان سبک است و آنقدر انقباض نمی یابد اما کمی سفت است. شیلنگ های پلی اورتان کششی هستند و استفاده از آنها برای آبیاری سریع به طور منظم در پاسیون ، گلخانه یا در کنار باغ سبزیجات، مناسب است.

شلنگ های لاستیکی

یک شلنگ آبیاری لاستیکی درجه ساختمانی هرچند سنگین باشد، عمر طولانی دارد و مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد در حالی که انعطاف پذیر است. اما در صورت مالش بیش از حد، بر روی بتن اثرات برجستگی ایجاد می کند.

شیلنگ فلزی

شیلنگ باغبانی فلزی را به راحتی می توانید به هر کجا که نیاز دارید در باغ ببرید. اگر شلنگ در آفتاب گرم شود، سریعتر از سایر مواد خنک می شود. زمانی که به گوشه ها یا ترک های سنگفرش برخورد می کند، شما می توانید مانند تازیانه آن را از جا خارج کنید. به دلیل باریک تر بودن قطر شلنگ ، میزان انتقال آب کمتر است، اما می تواند یک منبع آب پاش را تأمین کند.

مقایسه شیلنگ های باغ لاستیکی و پی وی سی

شیلنگ ها معمولاً با لاستیک یا وینیل یا ترکیبی از این دو ساخته می شوند. شیلنگ های وینیل بسیار سبک وزن و کم هزینه هستند و برای آبیاری سبک نیز به خوبی کار می کنند ، در حالی که یک شیلنگ لاستیکی سنگین تر و سخت تر از یک وینیل است ، اما با دوام طولانی مدت در شرایط آب و هوایی سخت آن را جبران می کند. شیلنگ های لاستیکی همچنین توانایی کنترل آب گرم را دارند.

برخی از شیلنگ ها با ترکیبی از لاستیک و وینیل ساخته می شوند. این شلنگ های ترکیبی قیمت کمتری نسبت به لاستیک خالص دارند اما هنوز انعطاف پذیری و دوام زیادی را حفظ می کنند. همچنین می خواهید از لایه های شلنگ مطلع شوید. هر چقدر بیشتر شلنگ باشد ، شلنگ قوی تر است. شیلنگ های خانگی به طور معمول از 1 تا 6 لایه هستند و بعضی اوقات برای محافظت بیشتر می توانند یک لایه مشبک در خارج داشته باشند.

چگونه بهترین شیلنگ برای آبیاری را انتخاب کنیم؟

افرادی که باغ‌های کوچکی دارند اغلب از سیستم آبیاری متفاوتی نسبت به افرادی که یک هکتار یا بیشتر زمین دارند استفاده می‌کنند. چیدمان باغ شما نیز در تعیین نوع سیستم آبیاری و شیلنگی که برای آبیاری انتخاب می کنید نقش دارد.

هنگام انتخاب شلنگ آبیاری همیشه باید این عوامل را در نظر بگیرید:

  • اندازه باغ شما
  • محل قرارگیری گیاهان شما
  • پیکربندی باغ شما

چگونه از شلنگ آب باغبانی خود مراقبت کنیم

پیچ و تاب شیلنگ را کنترل کنید. برای جلوگیری از ایجاد لغزش در شلنگ باغداری خود ، آن را نکشید تا صاف شود. در عوض، به عقب برگردید و آن را باز کنید.

برای ذخیره سازی مناسب شیلنگ برای فصل بعدی، حتما آب را از داخل آن خارج کنید. به این ترتیب هیچ آبی در داخل وجود ندارد که بتواند در دمای سرد زمستان منبسط و منفجر شود. برای جلوگیری از قوز شدن، شلنگ باغ خود را به یک آویز یا حلقه گرد و پهن آویزان کنید. هرگز فقط از میخ یا قلاب نازک استفاده نکنید زیرا باعث چین خوردگی شلنگ می شود.

ازدیگر نکات نگهداری شیلنگ آب باغچه این است که آنها را روی بتن نیندازید و یا آنها را روی مسیر مخصوص عبور و مرور قرار ندهید!

در ادامه توصیه میکنیم از محصول ما بازدید نمایید :

شیلنگ کولر آبی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همین حالا تماس بگیرید