بسته

لوله های پزشکی

لوله های پزشکی

هنگام انتخاب یک لوله های پزشکی ( لوله برای کاربرد تجهیزات پزشکی )خود، مهم ترین فاکتورها پارامترهای فیزیکی مانند محدوده دمای قابل تحمل ، قابلیت های فشار و مقاومت شیمیایی در برابر مایعات است. با این حال، سایر ویژگی های فیزیکی مهم لوله ممکن است مهم باشند . به عنوان مثال  نرمی لوله و همچنین شعاع خمش ، که مقاومت در برابر پیچ خوردگی محصول را در استفاده از آن تعیین می کند. در نهایت، هزینه همیشه عامل تعیین کننده برای خرید لوله های پزشکی محسوب میشود .

انواع لوله های پزشکی بر اساس ماده اولیه

PVC

پی وی سی و استفاده از لوله پی وی سی در صنعت پزشکی سابقه طولانی دارد. پی وی سی یک محصول انعطاف پذیر، بادوام و نسبتا ارزان است که در برابر انواع مواد شیمیایی مقاومت می کند. پی وی سی همچنین سبک وزن است و مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش و خوردگی دارد. بسته به فرمول آن، PVC همچنین می تواند مطابق با FDA، USP، NSF و سایر استانداردهای مورد نیاز برای انطباق در برخی از برنامه های کاربردی دستگاه های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد. بسته به نیازهای کاربردی خاص، PVC ممکن است خلوص مورد نیاز را نداشته باشد. اگر مواد قابل شستشو یا استخراج از لوله یک عنصر حیاتی در طراحی باشند، PVC ممکن است بهترین گزینه نباشد. برای صنایعی که لوله های با خلوص بالا برای کاربردهای معمولی حیاتی هستند، مواد دیگری مانند سیلیکون ها یا TPE ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

افزودن نرم کننده ها باعث می شود PVC بسیار انعطاف پذیر باشد و گزینه ای عالی برای لوله های شفاف باشد. لوله پزشکی پلی وینیل کلرید فاقد BPA، لاتکس و فتالات است و می توان آن را از طریق روش های گاما یا EtO استریل کرد. در برابر سایش، پارگی و آلودگی مقاومت می کند و دارای نمای داخلی و خارجی صاف برای جلوگیری از تجمع رسوب است. PVC به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا در اطراف تجهیزات خم شود و برای استفاده در سیستم های پنوماتیک یا برنامه های مبتنی بر آب مناسب است. موارد استفاده توصیه شده: تخت بادی، کاف فشاری، کاف فشار خون، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات دندانپزشکی. پلی اورتان این ماده لوله بسیار انعطاف پذیر در سطوح مختلف سختی موجود است و در برابر پیچ خوردگی، ترک خوردن و سایش که می تواند منجر به نشتی مشکل ساز شود، مقاومت می کند. لوله پنوماتیک پزشکی پلی اورتان در برابر قارچ، مواد شیمیایی، آب و روغن مقاوم است. شیلنگ و کویل پلی اورتان نیز موجود است. موارد استفاده توصیه شده: تخت بادی، کاف فشاری، کاف فشار خون، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات دندانپزشکی.

Silicone

سیلیکون یک ماده بسیار خالص است که به لوله‌های بسیار انعطاف‌پذیر و نرم تبدیل می‌شود و نسبت به سایر مواد کمتر مستعد پیچ ​​خوردن می‌شود. این دستگاه طیف گسترده ای از دماها را کنترل می کند – از -100 درجه فارنهایت تا 500 درجه فارنهایت – و بسیاری از محصولات مطابق با مقررات مربوط به FDA، NSF و USP هستند. سیلیکون غیر سمی، به طور طبیعی شفاف و عاری از مواد نگران کننده مانند BPA، لاتکس و فتالات است. این لوله همچنین بی بو و بی مزه است و می تواند در برابر استریل شدن مکرر مقاومت کند. فرمولاسیون خاصی از سیلیکون نیز هنگام استفاده در پمپ پریستالتیک بسیار خوب عمل می کند. لوله های سیلیکونی معمولاً به دو دسته اصلی تقسیم می شوند، سیلیکون پخت شده با پراکسید و سیلیکون پخت با پلاتین. هر دو به طور گسترده در برنامه های کاربردی دستگاه های پزشکی استفاده می شوند و سطح خلوص بالایی را در مقایسه با سایر انواع مواد ارائه می دهند. با این حال، سیلیکون پخت شده با پراکسید دارای سطوح پایین اسید بنزیلیک به عنوان محصول جانبی پردازش آن است. اگر بالاترین سطح خلوص مورد نیاز است، سیلیکون پخته شده با پلاتین معمولاً بهترین گزینه است.

Silcryn™ Silcryn™ یک ماده تخصصی است که ظاهر، احساس و عملکردی مانند سیلیکون یا لاستیک دارد، اما هزینه کمتری دارد. صاف و منعطف با روکش ساتن است و می تواند برای آستین کابل و ژاکت یا به عنوان لوله برای کاربردهای غیر تهاجمی استفاده شود. به راحتی روی لوله ها و سطوح دیگر سر می خورد، بنابراین نگرانی کمتری در مورد چسبیدن لوله به تجهیزات یا ایجاد ناراحتی وجود دارد.

TPE

TPE محصولات لوله TPE (یا الاستومر ترموپلاستیک) گزینه خوبی دیگر در صورت نیاز به یک لوله انعطاف پذیر با خلوص بالا هستند. یک مزیت منحصر به فرد لوله TPE این است که می توان آن را با استفاده از یک سیلر حرارتی برای استفاده در کاربردهای استریل به خود جوش داد یا آب بندی کرد. بسیاری از نسخه های این ماده استانداردهای کلاس VI USP و همچنین الزامات FDA و NSF را برآورده می کنند. با ترکیب خواص پلاستیک و لاستیک، لوله های پلی یورتان بدون فتالات مقاومت بیشتری در برابر فشار و خلاء نسبت به اندازه های مربوط به PVC یا لاستیک ارائه می دهد. مقاومت در برابر سایش و پارگی، مقادیر کششی و کشیدگی بالا و توانایی خمشی تقریباً نامحدود را فراهم می کند. پلی اورتان مقاومت شیمیایی خوبی دارد و مانند سیلیکون، مواد اولیه آن مطابق با استانداردهای FDA است.

Fluoropolymers

فلوروپلیمرها دسته دیگری از محصولات لوله ای هستند که از گذشته در صنعت تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، فلوروپلیمرها از جمله FEP، PFA و PTFE هستند.

این محصولات ( لوله های پزشکی ) دارای درجه خلوص بسیار بالایی هستند اما در مقایسه با سایر مواد مورد بحث در این مقاله انعطاف پذیر یا مقاوم در برابر پیچ خوردگی نیستند. محصولات لوله فلوئوروپلیمری دارای مجموعه ای از خواص بسیار منحصر به فرد از جمله استحکام کششی بسیار بالا و فشار ترکیدگی، طیف وسیعی از مقاومت شیمیایی، و طیف بالایی از دمای عملیاتی مداوم (تا 500 درجه فارنهایت) هستند.

انتخاب لوله های پزشکی مناسب می تواند یک کار دلهره آور باشد زیرا گزینه های تقریبا بی حد و حصری در دسترس هستند، اما تعداد بسیار کمی از نامزدها تمام احتیاجات را برآورده می کنند. به منظور تعیین مناسب ترین لوله، بهترین ایده این است که در مورد نیازهای خود با تامین کننده ای صحبت کنید که دارای گستره وسیعی از محصولات ارائه شده، درک الزامات مقرراتی و انطباق، و کارکنانی آگاه است که می توانند به شما برای انتخاب مناسب ترین لوله کمک کنند.

عوامل موثر در خرید لوله های پزشکی

شعاع خمیدگی :

انعطاف پذیری و مقاومت در برابر پیچ خوردگی دو عاملی هستند که می تواند باعث خرابی تجهیزات شود.

درجه بندی فشار :

برای تعیین میزان فشاری که لوله می تواند تحمل کند.

محدوده دما:

برای تعیین سازگاری با محیط کاری شما.

حداکثر فشار خلاء :

برای تعیین میزان فشار می تواند در لوله ایجاد شود.

قطر داخلی:

برای اطمینان از اینکه لوله به درستی با اتصالات تجهیزات بیمارستانی شما مطابقت دارد.

لوله های پزشکی پلاستیکی به عنوان جایگزینی برای استفاده از شیلنگ برای سیستم های پنوماتیک بیمارستان‌ها  تعبیه شده اند. از سیستم‌های پنوماتیک برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله تخت‌های بیمارستانی، کاف‌های فشار خون، کاف‌های فشار برای درمان و موارد دیگر استفاده می‌کنند. استفاده از لوله های پلاستیکی به جای شیلنگ های تقویت شده می تواند در هزینه ها صرفه جویی کند و در عین حال عملکرد پنوماتیکی بادوام و قابل اعتمادی را برای شما فراهم کند.

سخن پایانی

لوله های پزشکی مقاومت بالایی در برابر اشعه ماوراء بنفش و طیف گسترده ای از مواد شیمیایی از جمله اسیدها، الکل و کلرید ایجاد می کند. همچنین غیر قابل اشتعال است، در برابر رشد قارچ مقاومت می کند و می تواند از طریق اشعه گاما، اتوکلاو یا ازن استریل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوله های پلاستیکی پزشکی سفارشی خود با شیلنز در تماس باشید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همین حالا تماس بگیرید