بسته

شیلنگ – قیمت و خرید شیلنگ صنعتی، پنوماتیک، شیلنگ گاز آب

شیلنگ – قیمت و خرید شیلنگ صنعتی، پنوماتیک، شیلنگ گاز آب

شیلنگ‌ها فقط در نوع شیلنگ‌های آب نیستند. آن‌ها براساس مصارف مختلف انواع صنعتی نیز دارند. شلنگ‌های صنعتی قابلیت عبور انواع مایعات صنعتی که حتی خاصیت خورندگی ایجاد می‌کنند را دارند. اگر به دنبال اطلاعاتی درباره شلنگ‌های صنعتی هستید، با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از انواع شیلنگ در اختیارتان بگذاریم.

شیلنگ چیست؟

شیلنگ یک لوله توخالی انعطاف پذیر است که به دلیل فشار ایجاد شده از نازل ابتدایی شیلنگ به سمت نازل انتهایی، برای انتقال مایعات و گازها از مکانی به مکان دیگر طراحی شده است. اغلب شیلنگ ها به شکل یک استوانه بلند و انعطاف پذیر می باشند.

در طراحی شیلنگ چندین عامل در نظر گرفته می شود که  ضامن اثربخشی و کاربرد شیلنگ می باشد. این عوامل شامل اندازه، حداکثر فشار، وزن، طول و سازگاری شیمیایی با محیط انتقال است.

بر اساس محاسبات و تعادل های فیزیکی، شیلنگ ها از مواد مختلفی ساخته می شوند که پرمصرف ترین آنها پلاستیک و مشتقات آنها (نایلون، پلی اورتان، پلی وینیل کلراید)، لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی است.  گرچه امروزه می توان شیلنگ ها را از برخی از انواع پلی اتیلن (چگالی کم) ساخت.

کاربردهای شیلنگ‌ صنعتی

کاربردهای شیلنگ در انواع صنایع از جمله معدن زغال سنگ، ساخت تونل، فرایندهای مرتبط با نفت و جوشکاری گسترده ‌است. شیلنگ‌ها به مایعات امکان عبور در فشار بسیار بالا در محیط‌های خطرناک بدون خطر و مطمئن می‌دهند. شیلنگ‌ها باتوجه به نوع صنایع و کاربرد آن از لاستیک‌ها یا مواد دیگر و با کیفیت بالا ساخته شده و به شدت عایق بندی می‌شوند تا دوام بهتری پیدا کنند.

کاربرد های شیلنگ صنعتی:

 • عبور مواد در شرایط محیطی مختلف
 • انتقال بخار
 • انتقال انواع مختلف گازها
 • انتقال مواد اسیدی، مواد آلوده و خطرناک
 • انتقال انواع روغن ها و مشتقات نفتی
 • انتقال بنزین، بنزین بدون سرب و دیزل
 • انتقال موادی که سایش ایجاد می‌کنند مانند ماسه بادی، سیلیس، سیمان، آهک،شن و ماسه
 • انتقال مواد با درجه حرارت بالا

انواع شیلنگ

به طور کلی دو دسته شیلنگ آب وجود دارد که شیلنگ چند منظوره که مقاوم به روغن است و شیلنگ عمومی که به روغن مقاومت ندارد. انواع مختلف شیلنگ باتوجه به صنایع گوناگون و نوع مصارف آن‌ها وجو دارند که برخی تحمل فشارهای بالا و برخی تحمل حرارت‌های بالا را دارند و برای انتقال انواع سیالات کاربرد دارند.انواع شیلنگ نوع کم فشار عموما برای انتقال آب، مشتقات نفتی مایع و یا مایعاتی که بر پایه آب هستند قابلیت استفاده دارند.انواع پرفشار شیلنگ‌ها نیز برای کار کردن در فشارهای بالای ۳۰۰ psi کاربرد دارد که معمولا در ساخت و سازها و معادن به کار می‌روند که نیاز است حجم عظیمی از آب منتقل شود.ساخت شیلنگ با توجه به صنایع مختلف و نوع کاربرد شیلنگ، انجام می‌شود. در این روند، نکاتی برای انتخاب مواد در نظر گرفته می‌شود که در زیر برخی را نام می‌بریم.

 • فشار وارده بر شیلنگ
 • اندازه شیلنگ
 • سازگاری شیمیایی

شیلنگ‌های صنعتی به شلنگ‌هایی گفته می شود که ماده اصلی تشکیل‌دهنده آن‌ها پلی اتیلن بوده و  در صنایع بزرگ مانند نفت و گاز، معادن، راه سازی، تونل سازی، دریایی، کشتی سازی، صنایع دفاع، صنایع شیمیایی و مواد غذایی و … کاربرد دارد. در ادامه انواع شلنگ را که شامل موارد زیر هستند، معرفی می‌کنیم.

شیلنگ روغن و سوخت

شیلنگ روغن و سوخت (Oils hose) برای انتقال انواع روغن‌ها صنعتی و مشتق‌های نفتی ساخته شده‌است. از آنجاییکه این نوع شیلنگ برای مواد روغنی طراحی شده‌است، نباید برای انتقال مواد غیرروغنی استفاده شود. در صورت لزوم استفاده برای مواد غیرروغنی، بهتر است با فروشنده و یا شرکت سازنده مشورت شود.

شیلنگ‌های ضدسایش

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها

شیلنگ‌های ضدسایش

شیلنگ‌های ضد سایش به طور کلی برای انتقال، تخلیه و یا بارگیری هیدرولیک یا پنوماتیک موادی با حرارت‌های مختلف استفاده می‌شود که سایش ایجاد می‌کنند، مانند براده آهن، شن و ماسه، ملات سیمان، بتن، آهک، سیلیس، الیاف نساجی، خاک اره، دانه و غلات، گردوغبار، لجن و فاضلاب ساخته شده و در صنایعی همچون صنایع فولاد، معدن، سیمان، سکوهای حفاری، بنادر و شیشه سازی کاربرد دارد.

شیلنگ هوا

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ هوا

شیلنگ هوا برای انتقال انواع گازها استفاده می‌شود. این نوع از شیلنگ براساس نوع موادی که با آن منتقل می‌شود در انواع مختلف با جنس‌های متفاوت و مقاومت‌های مختلف باتوجه به محتویات طراحی شده‌است.

هوا برش یکی از رایج‌ترین کاربردهای این نوع شیلنگ است. در این عملیات صنعتی از این مدل شیلنگ ها که خود از دو شیلنگ یکی برای اکسیژن و دیگری برای گاز قابل اشتعال است ساخته شده اند در برشکاری و جوشکاری استفاده می شود.

شیلنگ ضداسید

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ ضداسید

شیلنگ ضد اسید (chemical hose) طوری طراحی شده‌است که مقاومت بالایی در برابر مواد خورنده مانند اسیدها داشته‌باشد. این مقاومت خاص در این نوع شیلنگ آن را به کاربردهای خاصی همچون انتقال مواد خورنده خطرناک اختصاص داده‌است.

شیلنگ‌های حصیری

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ‌های حصیری

شیلنگ‌های حصیری به دلیل انعطاف و راحتی استفاده، در تاسیسات حرارتی برودتی بهداشتی، مانند پکیچ‌ها برای اتصال آب‌های رفت برگشت و بهداشتی از پکیج به لوله‌ها، در آبگرمکن‌های دیواری اتصال به لوله های آب سرد گرم آبگرمکن و یا در انواع وسایل بهداشتی همچون شیر ظرف‌شوی، شیر روشویی، فلش تانگ، توالت فرنگی، بیده و… استفاده می‌شود.

شیلنگ موادغذایی

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ موادغذایی

شیلنگ مواد غذایی علاوه بر مقاومت بالا به دلیل حساسیت شرایط استفاده باید دارای ویژگی‌های خاص باشد تا برای انسان مضر نباشد. برای مثال داخل شلنگ مواد غذایی باید از جنس لاستیک خاص غیرسمی سفید، صاف، شیشه مانند، بدون بو و مز باشد تا برای انسان مضر نبوده و قابلیت استفاده در صنایع غذایی داشته‌باشد.

شیلنگ‌های تحت فشار

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ‌های تحت فشار

شیلنگ‌های تحت فشار به دلیل تحمل فشار بالاتر نسبت به شیلنگ‌های معمولی دارای لایه‌های منجید یا نخ است که خود نخ می‌تواند دارای جنس و ضخامت متفاوتی باشد که این جنس‌ها در میزان سفتی و نرمی شلنگ در استفاده‌های مختلف تاثرگذار است.

از جمله مواد سازنده شلنگ شامل مواد پی‌وی‌سی و یا لاستیک و یا روغن DOP است.

شیلنگ حرارتی

شلنگ‌های حرارتی برای انتقال مواد با حفظ حرارت و یا جلوگیری از یخ‌زدگی کاربرد دارند. برای حفظ ویسکوزیته سیال، شلنگ‌های حرارتی منعطف بهترین انتخاب هستند.

شیلنگ فایبرگلاس

فایبرگلاس یکی از معروف‌ترین مواد عایق‌بندی مکان‌های مختلف مثل سقف، لوله ها و … است. این شلنگ فایبرگلاس (steel hose) انعطاف بسیار خوبی برای استفاده در شرایط مختلف دارد. همچنین از ذوب مواد خام و شیشه و شن در دمایی نزدیک به ۱۵۵۰ درجه سلسیوس ساخته می شود. یکی از مزیت‌های زیست محیطی این شلنگ ساخته‌‍‌شدن آن از مواد بازیافتی است.

شیلنگ بتن یا شلنگ ویبراتور

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ بتن یا شیلنگ ویبراتور

این نوع از شیلنگ جهت ایجاد ارتعاش در بتن و از بین بردن خلل و فرج و حباب‌های ایجادشده در آن است. این نوع شلنگ در سایزهای مختلف از جمله ا الی 3 اینچی در بازار موجود بوده و براساس همین سایز قیمت‌های متفاوتی دارد. این شلنگ انواع مکانیکی، بادی و برقی دارد. نوع مکانیکی درکاربردهای معمولی بسیار رایج است اما انواع دیگر در پروژه‌های خاص و بزرگ و وسیع استفاده می‌شود.

شیلنگ روبافت

شیلنگ رو بافت که مخصوص انتقال  بنزین است، قادر به تحمل 20 بار فشار برای انتقال بنزین حتی برخلاف جهت جاذبه است. قابلیت تحمل دما در این شلنگ از منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد تا مثبت ۸۰ درجه سانتی‌گراد است. همچنین جنس آن بسته به نوع استفاده می‌تواند متفاوت باشد.

شیلنگ تراز

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ تراز

شلنگ تراز از متداول‌ترین ابزارها در عملیات‌های ساختمان سازی است که برای ترازیابی دو سطح یا دو نقطه که نسبت به هم دارای پستی و بلندی هستند، از این ابزار استفاده می‌شود.

از مزایای این شلنگ، سادگی استفاده و سرعت بالای آن است.

شیلنگ باد

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ باد

به شیلنگ باد، شلنگ نخی نیز می‌گویند. این شیلنگ در بکس بادی، پیستوله بادی، دریل بادی، پیکور، فرز بادی و کمپرسور بادی کاربرد دارد. شیلنگ باد باید از جنس نخ باشد.

شیلنگ بخار

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ بخار

به دلیل دما و فشار بالای بخار نمی‌توان برای انتقال آن از هر شلنگی استفاده کرد. شلنگ‌های مخصوص انتقال بخار در سایزهای ۳/۸ ، ۱/۲ ، ۳/۴ و ۱  اینچ در بازار موجودند. در هنگام خرید باید دقت کنید که باید روی آن کلمه (Steam) یعنی بخار و فشار کار و دمای تحمل آن به همراه نام کارخانه و کشور سازنده درج شده باشد.

شیلنگ فنری

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ فنری

شیلنگ فنری برای انتقال هوای فشرده از دستگاه‌های کمپرسور باد به برخی ابزارآلات بادی مانند بکس بادی، میخ‌کوب و منگنه‌کوب، پیسوله بادی و.. کاربرد دارد. نام دیگر این نوع شلنگ، شلنگ تلفنی، به دلیل شباهتش با سیم تلفن است و جنس پلی اورتان آن به دلیل انعطاف بیشتر پرکاربردتر است. از حمله صنایعی که از این شلنگ استفاده می‌کنند، می‌توان به کارهای ساختمانی نظیر دکوراسیون، مکانیکی، کارگاه‌های کارواش و حتی در ماشین‌آلات سنگین و … اشاره کرد.

شیلنگ‌های پنوماتیک

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ‌های پنوماتیک

شیلنگ‌های پنوماتیک باتوجه به نوع استفاده در سایز، رنگ و ضخامت‌های مختلف طراحی و برای انتقال هوا در مدارهای پنوماتیک کاربرد دارد.

شیلنگ‌های پلی اورتان ( PU ) بسیار نرم و منعطف است.

شیلنگ‌های پلی اتیلن ( PET ) دارای انعطاف متوسط است و برای مواد شیمیایی دارای درصد خلوص پایین کاربرد دارد.

شیلنگ‌های پلی آمید  ( PA ) قدرت تحمل فشار بالاتری از انواع (PU)، اما انعطاف کمتری دارد.

شیلنگ هیدرولیک

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها
شیلنگ هیدرولیک

این نوع شیلنگ به دلیل مزیت‌هایش در صنعت بسیار پرکاربرد بوده و براساس نوع صنعت مورد استفاده تفاوت‌هایی باهم دارند. از این شلنگ برای انتقال مواد شیمیایی، مواد نفتی و مواد روغنی استفاده می‌شود و هر یک دارای تحمل فشار متفاوتی است.

لایه بیرونی این نوع شلنگ به سبب استفاده در محیط‌های خطرناک در برابر آتش، مواد شیمیایی و … مقاومت دارد. از میان سه قسمت اصلی ساختار شلنگ هیدرولیک، لوله‌ای که قرار است مایع از آن عبور کند از سیم‌های تابیده شده و یا نخ هایی که مستحکم هستند تشکیل شده است . همچنین لایه بیرونی در برابر انواع مواد شیمیایی، روغن‌ها و هوا مقاومت بالایی دارد که آسیب نبیند و مقاومت خود را حفظ کند.

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها

معرفی انواع شیلنگ ها و کاربرد آنها

شیلنگ سیم‌دار

شلنگ هیدرولیک به انواع نخ‌دار و سیم‌دار تقسیم می‌شود که هرکدام با توجه به نوع استفاده، جنس و تحمل دما و فشار در آنها متفاوت است. شیلنگ هیدرولیک سیم‌دار، برای انتقال روغن کاربرد دارد و با توجه به بافت سیم‌های داخل آن فشارهای بالا را تحمل می‌کند و براساس تحمل فشار به انواع زیر تقسیم می‌شود.

 • یک لاسیم
 • دولا سیم
 • چهار لاسیم
 • شش لاسیم

تفاوت شیلنگ هیدرولیک و شیلنگ‌های صنعتی

شیلنگ‌های صنعتی و شلنگ‌های هیدرولیک همگی وظیفه انتقال سیالات را برعهده دارند، اما شلنگ‌های صنعتی نسبت به شلنگ‌های هیدرولیک قابلیت تحمل فشار پایین‌تری را دارند .

شیلنگ‌های صنعتی بسته به نوع صنعت استفاده گسترده‌ای دارند. از انتقال مواد گازی و نفتی تا کارهای ساختمانی و … را در بر می‌گیرد. همچنین این نوع شلنگ انواع مختلفی از جمله شلنگ بنزین، شلنگ نخ دار و …دارد.

ساختار کلی شیلنگ هیدرولیک از یک لوله با جنس لاستیک مصنوعی ساخته شده است، که ماده مورد انتقال سیال را در خود نگه می‌دارد. خاصیت ارتجاعی لاستیک در شلنگ‌های هیدرولیک باعث می‌شود که برای ایجاد قابلیت تحمل فشار، لایه‌های تقویت‌کننده‌ای به دور آن بافته و یا پیچیده شود.

این لایه‌های تقویت‌کننده از جنس نخ، سیم و یا هردو هستند. به منظور حفاظت لایه تقویت‌کننده نیز یک لایه از جنس لاستیک مصنوعی بر روی آن تزریق می‌شود. همچنین روی شلنگ هیدرولیک شماره مدل و یا اطلاعات فنی شلنگ درج می‌گردد.

 

شیلنگ پزشکی

شیلنز تولیدکننده مرغوب ترین شیلنگ های پزشکی میباشد. برای آشنایی با انواع شیلنگ های پزشکی و ویژگی های این محصول به لینگ شیلنگ سرم مراجعه کنید.

 

 

شیلنگ کولر آبی پی وی سی چیست ؟

شیلنگ  های  pvc برای کاربردهای کم فشار مانند هوا و آب استفاده می شود.این نوع شیلنگ سبک تر و مقرون به صرفه تر از لاستیک است. همچنین از نفت کمتری نسبت به سایر مواد پلیمری تشکیل شده است . شیلنگ های PVC در بسیاری از کاربردهای صنعتی و خانگی جایگزین شلنگ های قدیمی لاستیکی شده اند.جالب است بدانید شیلنگ های پی وی سی به ویژه در اوایل دهه 1960 بسیار رایج شدند و در کشاورزی ، تولید و سایر صنایع مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه در بسیاری از محصولات خانگی مانند شیلنگ کولر ، شیلنگ باغی، یخچال و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

شیلنگ کولر ضد آفتاب شیلنز تهیه شده از مواد درجه 1 پتروشیمی و دارای استاندارد های آلمان میباشد.

شیلنگ مناسب برای آبیاری:

یک شیلنگ مناسب برای آبیاری ابزاری مهم و کاربردی در آبیاری گیاهان است. شیلنگ ها از انواع مواد با طول و قطر های مختلف ساخته می شوند و به فروش می رسند. قبل از در نظر گرفتن همه این موارد و صرف هزینه باید بدانید که چه شلنگی مناسب باغ شماست.

شیلنگ گاز طبیعی

شیلنگ گاز طبیعی یکی از انواع محصولات مورد استفاده در آبگرمکن، بخاری و … می باشد که از این محصول برای انتقال گاز از قسمت های مختلف به یک دستگاه استفاده می شود.

شیلنگ گاز طبیعی انواع مختلفی دارد.

فضای داخلی این شیلنگ ها معمولا از روکش پلیمری بسیار مرغوب ساخته می شود.

استفاده از شیلنگ گاز در کارخانه ها و سایت های صنعتی مختلف بسیار رایج است.

با توجه به اینکه بسیاری از وسایل گازسوز به شلنگ نیاز دارند، ضروری است که مردم از شیلنگ های باکیفیت برای این وسایل استفاده کنند.

یکی از انواع شیلنگ های موجود در بازار شلنگ پوست مار می باشد.

این شیلنگ ها از محبوب ترین شیلنگ هایی هستند که برای گازرسانی استفاده می شوند.

یکی از مزایای این شیلنگ های گاز طبیعی این است که دارای لایه های داخلی متعددی هستند.

این شیلنگ ها حداکثر مقاومت را ارائه می دهند و به لطف ساختار چند لایه خود، بسیار بادوام هستند.

مشخصات شیلنگ گاز طبیعی

 شیلنگ گاز طبیعی معمولا دارای مشخصات زیر می باشد:

 • شیلنگ های استاندارد گاز طبیعی بسیار انعطاف پذیر هستند.
 • همچنین شیلنگ های گاز طبیعی در برابر حرارت مقاوم هستند.
 • شیلنگ های گاز طبیعی مرغوب دارای مقاومت و ضربه پذیری خوبی هستند تا به راحتی آسیب نبینند.
 • شیلنگ های گاز طبیعی باید از پلاستیک مقاوم در برابر آتش ساخته شوند.
 • شیلنگ های گاز طبیعی باید فشار گاز شهری را تحمل کنند.
 • شیلنگ های گاز در برابر سوراخ شدن و پارگی بسیار مقاوم هستند.
 • اجزای شیلنگ گاز طبیعی استاندارد کمتر به نوسانات دما حساس هستند.
 • شیلنگ های گاز طبیعی با کیفیت بالا، دمای بیش از 50 درجه را تحمل می کنند.

استفاده از شیلنگ های گاز طبیعی بسته به نوع شیلنگ ممکن است متفاوت باشد. اما اغلب می توان از شیلنگ های گاز طبیعی در مکان های مختلف برای پمپاژ گاز استفاده کرد.

必利勁
e=”text-align: justify;”>خرید شیلنگ گاز طبیعی

هنگام خرید شیلنگ گاز طبیعی به موارد زیر توجه کنید:

 • متأسفانه، شیلنگ های طبیعی تقلبی زیادی در بازار وجود دارد که اغلب در قالب مارک های باکیفیت به بازار عرضه می شوند.
 • به طور معمول، بایستی علامت سازنده روی شیلنگ های گاز طبیعی چاپ یا حک شود.
 • شلنگ های تقلبی در بین انواع مارک نیز وجود دارد زیرا به هر حال چاپ یک مارک خاص روی شلنگ کار راحتی به نظر می رسد.
 • البته این بدان معنا نیست که تمام شیلنگ های گاز طبیعی مارک، تقلبی هستند.
 • در هنگام خرید حتما به استانداردهای بین المللی به عنوان معیار اصلی در خرید شیلنگ گاز طبیعی توجه کنید.

نکات خرید شیلنگ هیدرولیک

 • تمام استانداردهای مورد نیاز صنعت خاص در شیلنگ مدنظر رعایت شده باشد.
 • قطر شلنگ درسمت داخل و هم خارج برای نوع استفاده خاص و انتقال ماده مدنظر مناسب باشد.
 • فشار و حرارت ماده مورد انتقال با نوع شیلنگ همخوانی داشته‌باشد.
 • مقاومت شیلنگ در برابر مواد خورنده حتما چک شود. زیرا برای انتقال مواد شیمیایی و اسیدی، نمی‌توان از شیلنگ‌های پلاستیکی استفاده کرد.
 • در مورد نصب، تعمیر و نگهداری از شیلنگ باید برنامه‌ریزی و دقت لازم اعمال شود تا ابزار عمرمفید بهتری داشته‌باشد.

 

قیمت شینگ

قیمت انواع شیلنگ بر حسب نوع ،کاربرد و مواد تشکیل دهنده آن متفاوت خواهد بود. لطفا برای اطلاع از قیمت محصولات ما، با مدیر فروش مجموعه تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همین حالا تماس بگیرید